ΕΧΑΣΕ Ο ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΟΥΚΑ ΜΕ ΣΚΟΡ 70-77

Το αήττητο διατήρησε ο Πανιώνιος μετά τη νίκη του στο κλειστό της Νεάπολης επί της ΑΕΛ με 77-70 παραμένοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας.
Στις νίκες επέστρεψε ο Ηρακλής απέναντι στο Ψυχικό με 77-64 Οι γηπεδούχοι σημείωσαν 16-6 από το 35′ έως το 30′ κάνοντας το 60-46  και από εκεί και μετά δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν τη διαφορά και να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.
Ενα σημαντικό «διπλό» πέτυχε ο Δούκας επικρατώντας μέσα στον Αστακό επί του Αίολου με 77-70. Οι φιλοξενούμενοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα διατηρώντας προβάδισμα, με τη διαφορά να φτάνει και το +16 στο 29’ (45-29) και το +13 (66-53 στο 30’) και παρά την προσπάθεια του Αίολου να αντιδράσει στο τέλος, ο Δούκας κατάφερε να κρατήσει ασφαλή διαφορά και να πάρει στο τέλος τους δύο βαθμούς.
Το δύο στα δύο έχει ο Βαγγέλης Τσάπας στον πάγκο του Φάρου με την ομάδα του Κερατσινίου να επικρατεί σχετικά εύκολα του ΓΣΛ με 98-66.
Σ΄ενα συναρπαστικό παιχνίδι οι Μαχητές πήραν τη νίκη την παράταση επί του Εθνικού με 88-87 έχοντας κορυφαίο τον Γερομιχαλό, ο οποίος μόνο στο στο έξτρα πεντάλεπτο σημείωσε 8 πόντους (5/6 βολές, 1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο), ενώ ήταν αυτός που με 1/2 βολές έδωσε τη νίκη στα Πεύκα.
Οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν πίσω στο 30΄με 58-63 έτρεξαν επιμέρους στην τελευταία περίοδο  12-7 στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκει το ματς πήγαινε πόντο πόντο με τον Γερομιχαλό να κερδίζει φάουλ την τελευταία επίθεση και με μία βολή να διαμορφώνει το τελικό 88-87.....